Kontakt

Těšíme se na vaše dotazy

VAŠE OTÁZKY A KONTAKTY

Optimum Sport, s.r.o.

Bažantí 361, 252 42, Jesenice

+420 603 434 574

jhubinek@optimumsport.cz

Otázky a odpovědi na nejčastější otázky rodičů

V úvodu píšete, že vaše fotbalová škola je určena pro talentované jedince. Jak poznám ve věku 6-10 let, že dítě je talentované?

V zásadě platí, že talent je spojovaný s věkem hráče. Dítě, které se jeví jako talentované v 8-10 letech díky svému fyzickému a mentálnímu vývoji ve 13 letech známky talentu vůbec vykazovat nemusí. A naopak, dítě které bychom ještě v jeho 8 letech nehádali na talent, může ve 13 letech nad svými vrstevníky vysoko výkonově vyčnívat.

Naše fotbalové škola je tedy primárně zaměřena na ty, kteří:

a) mají zájem formou intenzivní a kvalifikované sportovní výuky to ve fotbale dotáhnout co nejvýše, být ve sportu úspěšní a jsou ochotni tomu podřídit svůj režim

b) mají zájem formou pedagogického přístupu správným směrem rozvíjet svoji osobnost a svoje pohybové schopnosti a získat základy vztahu ke sportu, které je budou provázet celý život.

Tyto hráče považujeme z pohledu naší fotbalové školy za talentované a jsme připraveni s nimi výše uvedenými způsoby pracovat a zároveň i garantovat výsledky naší práce.

Jak často u vás můžu trénovat?
Tréninky jsou do konce června 2018 jednou týdně, od září 2018 předpokládáme frekvenci 3x týdně. 

Budete mít vlastní týmy, nebo je možno trénovat jenom individuálně v rámci vašich tréninků?

Od sezóny 2018/2019 je možno hráče začlenit do týmu FK Dobřejovice s rozšířenou formou tréninků vedených naší fotbalovou školou, od sezóny 2019/2020 již předpokládáme založení minimálně jednoho týmu talentovaných dětí pod hlavičkou naší fotbalové školy.

Na úvodní stránce píšete o možné podpoře členů fotbalové školy od sponzorů. O jakou částku se jedná a jak bude poskytována?

Finanční podpora od sponzora se poskytuje pouze v případě ve FŠ registrovaných členů a to v rozmezí od 10% - 60% z ceny uvedené v ceníku. Výše podpory bude stanovena s ohledem na věk hráče, jeho talent a smluvní podmínky za jakých bude ve FŠ působit. 

Mám doma dítě a nevím, zda-li je tak talentované, aby mohlo navštěvovat vaši fotbalovou školu?
Rozeznat talent u dítěte mezi 6-8 roky není úplně jednoduché, často se stává, že z dětí, které nebyly v tomto věku považovány za talentované, vyrostli vrcholoví sportovci. A naopak mnoho dětských fotbalových hvězd se ve vrcholovém sportu prosazovalo těžko nebo se vůbec neprosadilo. U takto starých dětí je tedy nutno za talent považovat radost z pohybu a chuť fotbal provozovat. U starších dětí 9-13 let může být talent upozaděn nedostatečnou  všeobecnou i specializovanou pohybovou výchovou. Jediným správným postupem je tak nás navštívit, absolvovat několik tréninkových jednotek a na základě jejich vyhodnocení učinit závěr. V zásadě lze říci, že není rozhodující, co dítě v daném věku umí, ale jak rychle je schopno se v případě správně cíleného tréninku zlepšit.

V čem je vaše fotbalová škola jiná, potřebuje ji moje dítě, když navštěvuje pravidelně středně velký fotbalový klub, ve kterém se o něj dobře starají jeho trenéři?

Samozřejmě pokud Vaše dítě sportuje, je to chvályhodné. Pokud  ním budou trenéři pracovat správně, a to samozřejmě není zárukou, neboť kvalita výchovy mládeže je různorodá, může se v rámci skupinového tréninku bez integrované mentální složky a individuálně směřovaného tréninku rozvíjet podle našich zkušeností v rozmezí 50-70% svého rozvojového potenciálu. V zásadě to tedy znamená, že zhruba 30-50% jeho potenciálu zůstane nevyužito. Pokud je Vaše dítě skutečně talentované a talent se projeví i při stávajícím způsobu tréninku, musí se dříve nebo později uvažovat o odchodu do velkého klubu s vyšší intenzitou zatížení a vyšší konkurencí. Ne vždy však se takový posun podaří a často se hráči frustrovaní vracejí nazpět do klubu původního nebo dokonce končí s fotbalem. Naše fotbalová škola Vám dá záruku, že se něco takového nestane a Vaše dítě bude v rámci sportovního posunu prosperovat. Zároveň mu poskytneme podporu při rozhodování o jeho další kariéře a poskytneme Vám i jemu podporu při její realizaci. 

Mám doma 10-ti letého kluka, rád sportuje a myslím, že je i talentovaný, ale já nemám zájem, aby z něj byl vrcholový fotbalista. Má vůbec vaše fotbalová škola pro něj smysl?

Samozřejmě, život vrcholového fotbalisty má své přednosti, ale i svá úskalí a nelze jej doporučit každému. Dostat se k němu je ale záležitost dlouhodobá a nikde není záruka, že se to u Vašeho syna podaří, i kdyby trénovat v naší fotbalové škole každý den. Takže se v zásadě jedná z vaší strany o předjímání něčeho, co nemusí nastat a pravděpodobně také nenastane, neboť do vrcholového fotbalu to dotáhnou pouze někteří talentovaní a vytrvalí jedinci. Ve Vašem případě ale můžete svého syna podpořit v rozvoji osobnosti připravit mu cestu životem, při níž bude mít sport významnou úlohu a přinese mu i spoustu radosti, neboť endorfiny vyplavované mozkem při sportu jsou silnou a přirozenou drogou, která navozuje u lidí stav štěstí. To se považuje za prokázané a mohu to ze své dlouholeté sportovní zkušenosti potvrdit. Navíc i pokud by z nějakého důvodu nedosáhl na vrcholový fotbal, i v nižších soutěžích je dnes řada klubů, které díky svým sponzorům poskytují svým hráčům zajímavou finanční podporu, takže Váš syn může mít (kromě toho, že bude šťastný) třeba díky fotbalu v dospělém věku zajímavý vedlejší příjem při studiu na vysoké škole nebo při zaměstnání.

Mám syna v klubu na Praze - západ v týmu mladší přípravky a jsem spokojen s úrovní tréninků i zápasů. Jeho tým vyhrává, syn má pravidelné místo v týmu, jeho tým teď dokonce získal prvenství na zahraničním turnaji. Může mu Vaše fotbalová škola vůbec ještě něco dát a má tedy smysl uvažovat o jejím využití?

Skutečnost, že jeho tým vyhrává samozřejmě ještě nevypovídá o tom, zda-li je Váš syn skutečně na cestě úspěšného sportovce. Jde samozřejmě o to, v jaké konkurenci jeho tým působí. Obecně platí, že soutěže na Praze - západ svojí úrovní nedosahují úrovně třeba v soutěžích v hlavním městě Praze, kde je konkurence i úroveň o poznání vyšší. To, že se prosazuje on i jeho spoluhráči pak může kromě nižší úrovně konkurence být způsobeno například i tím, že v trénincích je akcentována jedna složka výkonu, třeba síla či všeobecná fyzická kondice a to třeba i na úkor koordinace či základů technických dovedností. Z dlouhodobého hlediska se tak může jednat o předčasnou kulminaci sportovní formy, což je případ mnoha malých fotbalových hvězd, které se mezi 15-18 rokem ani nedostaly do vrcholné soutěže dorostu. To zda-li je Váš syn skutečně správně fotbalově veden se tak pozná někdy mezi 15 - 18 rokem jeho věku, což pak bývá v mnoha případech už pozdě pro nástup na úspěšnou sportovní kariéru.

Mám syna ve věku 8 let a hraje ve velkém klubu (SK Slavia Praha). Můžete mi jako fotbalová škola vůbec něco nabídnout? Syn trénuje 5x týdně.

Samozřejmě ve velkém klubu je i vyšší zatížení hráčů, hráči jsou připravováni na vrcholový dětský sport. Důkazem je malé procento hráčů - odchovanců, kteří se prosadí v A-mužstvu svého klubu. Obecně platí, že odchovanci mají v tomto směru velkou nevýhodu, neboť jednak jsou zatíženi předčasnými ambicemi trenérů i klubu a víceméně vychováváni pro předčasnou sportovní kulminaci, a  jednak jsou podřízeni přísnému režimu s minimem možností rozvíjet svoji osobnost. Problémem jsou i široké kádry hráčů, malé vytížení hráčů při zápasech i v zásadě absence individuálních prvků tréninku. Z tohoto důvodu je lepší nechat dítě rozvíjet v naší fotbalové škole do věku 13 - 15 let a následně formou řízeného přestupu vstoupit do velkého fotbalového klubu. V tomto věku bude Váš syn již fotbalově připravený a ve velkém klubu "neokoukaný". Tuto cestu jsme volili i u našich dvou odchovanců a reprezentantů U21 Michala Hubínka, který odešel do FC Bohemians Praha ve 14 letech a Patrika Schicka, který odešel do AC Sparta Praha ve 13 letech. Oba se následně prosadili až do A-mužstva.

Rezervujte online

Dejte nám vědět, o který kurz máte zájem a my se Vám ozveme s volnými termíny.

Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR
Ilustrační foto FAČR