Kontakt

Těšíme se na vaše dotazy

VAŠE OTÁZKY A KONTAKTY

FŠ Optimum Sport, z.s.

Bažantí 361, 252 42, Zdiměřice, Jesenice

+420 603 434 574

jhubinek@optimumsport.cz

Otázky a odpovědi na nejčastější otázky rodičů

V úvodu píšete, že vaše fotbalová škola je určena pro talentované jedince. Jak poznám ve věku 6-10 let, že dítě je talentované?

V zásadě platí, že talent je spojovaný s věkem hráče. Dítě, které se jeví jako talentované v 8-10 letech díky svému fyzickému a mentálnímu vývoji ve 13 letech známky talentu vůbec vykazovat nemusí. A naopak, dítě které bychom ještě v jeho 8 letech nehádali na talent, může ve 13 letech nad svými vrstevníky vysoko výkonově vyčnívat.

Naše fotbalové škola je tedy primárně zaměřena na ty, kteří:

a) mají zájem formou intenzivní a kvalifikované sportovní výuky to ve fotbale dotáhnout co nejvýše, být ve sportu úspěšní a jsou ochotni tomu podřídit svůj režim

b) mají zájem formou pedagogického přístupu správným směrem rozvíjet svoji osobnost a svoje pohybové schopnosti a získat základy vztahu ke sportu, které je budou provázet celý život.

Tyto hráče považujeme z pohledu naší fotbalové školy za talentované a jsme připraveni s nimi výše uvedenými způsoby pracovat a zároveň i garantovat výsledky naší práce.

Jak často u vás můžu trénovat?
Tréninky jsou do konce června 2018 jednou týdně, od září 2018 předpokládáme frekvenci 3x týdně. 

Budete mít vlastní týmy, nebo je možno trénovat jenom individuálně v rámci vašich tréninků?

Od sezóny 2018/2019 je možno hráče začlenit do týmu FK Dobřejovice s rozšířenou formou tréninků vedených naší fotbalovou školou, od sezóny 2019/2020 již předpokládáme založení minimálně jednoho týmu talentovaných dětí pod hlavičkou naší fotbalové školy.

Na úvodní stránce píšete o možné podpoře členů fotbalové školy od sponzorů. O jakou částku se jedná a jak bude poskytována?

Finanční podpora od sponzora se poskytuje pouze v případě ve FŠ registrovaných členů a to v rozmezí od 10% - 60% z ceny uvedené v ceníku. Výše podpory bude stanovena s ohledem na věk hráče, jeho talent a smluvní podmínky za jakých bude ve FŠ působit. 

Mám doma dítě a nevím, zda-li je tak talentované, aby mohlo navštěvovat vaši fotbalovou školu?
Rozeznat talent u dítěte mezi 6-8 roky není úplně jednoduché, často se stává, že z dětí, které nebyly v tomto věku považovány za talentované, vyrostli vrcholoví sportovci. A naopak mnoho dětských fotbalových hvězd se ve vrcholovém sportu prosazovalo těžko nebo se vůbec neprosadilo. U takto starých dětí je tedy nutno za talent považovat radost z pohybu a chuť fotbal provozovat. U starších dětí 9-13 let může být talent upozaděn nedostatečnou  všeobecnou i specializovanou pohybovou výchovou. Jediným správným postupem je tak nás navštívit, absolvovat několik tréninkových jednotek a na základě jejich vyhodnocení učinit závěr. V zásadě lze říci, že není rozhodující, co dítě v daném věku umí, ale jak rychle je schopno se v případě správně cíleného tréninku zlepšit.

V čem je vaše fotbalová škola jiná, potřebuje ji moje dítě, když navštěvuje pravidelně středně velký fotbalový klub, ve kterém se o něj dobře starají jeho trenéři?

Samozřejmě pokud Vaše dítě sportuje, je to chvályhodné. Pokud  ním budou trenéři pracovat správně, a to samozřejmě není zárukou, neboť kvalita výchovy mládeže je různorodá, může se v rámci skupinového tréninku bez integrované mentální složky a individuálně směřovaného tréninku rozvíjet podle našich zkušeností v rozmezí 50-70% svého rozvojového potenciálu. V zásadě to tedy znamená, že zhruba 30-50% jeho potenciálu zůstane nevyužito. Pokud je Vaše dítě skutečně talentované a talent se projeví i při stávajícím způsobu tréninku, musí se dříve nebo později uvažovat o odchodu do velkého klubu s vyšší intenzitou zatížení a vyšší konkurencí. Ne vždy však se takový posun podaří a často se hráči frustrovaní vracejí nazpět do klubu původního nebo dokonce končí s fotbalem. Naše fotbalová škola Vám dá záruku, že se něco takového nestane a Vaše dítě bude v rámci sportovního posunu prosperovat. Zároveň mu poskytneme podporu při rozhodování o jeho další kariéře a poskytneme Vám i jemu podporu při její realizaci. 

Mám doma 10-ti letého kluka, rád sportuje a myslím, že je i talentovaný, ale já nemám zájem, aby z něj byl vrcholový fotbalista. Má vůbec vaše fotbalová škola pro něj smysl?

Samozřejmě, život vrcholového fotbalisty má své přednosti, ale i svá úskalí a nelze jej doporučit každému. Dostat se k němu je ale záležitost dlouhodobá a nikde není záruka, že se to u Vašeho syna podaří, i kdyby trénovat v naší fotbalové škole každý den. Takže se v zásadě jedná z vaší strany o předjímání něčeho, co nemusí nastat a pravděpodobně také nenastane, neboť do vrcholového fotbalu to dotáhnou pouze někteří talentovaní a vytrvalí jedinci. Ve Vašem případě ale můžete svého syna podpořit v rozvoji osobnosti připravit mu cestu životem, při níž bude mít sport významnou úlohu a přinese mu i spoustu radosti, neboť endorfiny vyplavované mozkem při sportu jsou silnou a přirozenou drogou, která navozuje u lidí stav štěstí. To se považuje za prokázané a mohu to ze své dlouholeté sportovní zkušenosti potvrdit. Navíc i pokud by z nějakého důvodu nedosáhl na vrcholový fotbal, i v nižších soutěžích je dnes řada klubů, které díky svým sponzorům poskytují svým hráčům zajímavou finanční podporu, takže Váš syn může mít (kromě toho, že bude šťastný) třeba díky fotbalu v dospělém věku zajímavý vedlejší příjem při studiu na vysoké škole nebo při zaměstnání.

Mám syna v klubu na Praze - západ v týmu mladší přípravky a jsem spokojen s úrovní tréninků i zápasů. Jeho tým vyhrává, syn má pravidelné místo v týmu, jeho tým teď dokonce získal prvenství na zahraničním turnaji. Může mu Vaše fotbalová škola vůbec ještě něco dát a má tedy smysl uvažovat o jejím využití?

Skutečnost, že jeho tým vyhrává samozřejmě ještě nevypovídá o tom, zda-li je Váš syn skutečně na cestě úspěšného sportovce. Jde samozřejmě o to, v jaké konkurenci jeho tým působí. Obecně platí, že soutěže na Praze - západ svojí úrovní nedosahují úrovně třeba v soutěžích v hlavním městě Praze, kde je konkurence i úroveň o poznání vyšší. To, že se prosazuje on i jeho spoluhráči pak může kromě nižší úrovně konkurence být způsobeno například i tím, že v trénincích je akcentována jedna složka výkonu, třeba síla či všeobecná fyzická kondice a to třeba i na úkor koordinace či základů technických dovedností. Z dlouhodobého hlediska se tak může jednat o předčasnou kulminaci sportovní formy, což je případ mnoha malých fotbalových hvězd, které se mezi 15-18 rokem ani nedostaly do vrcholné soutěže dorostu. To zda-li je Váš syn skutečně správně fotbalově veden se tak pozná někdy mezi 15 - 18 rokem jeho věku, což pak bývá v mnoha případech už pozdě pro nástup na úspěšnou sportovní kariéru.

Mám syna ve věku 8 let a hraje ve velkém klubu (SK Slavia Praha). Můžete mi jako fotbalová škola vůbec něco nabídnout? Syn trénuje 5x týdně.

Samozřejmě ve velkém klubu je i vyšší zatížení hráčů, hráči jsou připravováni na vrcholový dětský sport. Důkazem je malé procento hráčů - odchovanců, kteří se prosadí v A-mužstvu svého klubu. Obecně platí, že odchovanci mají v tomto směru velkou nevýhodu, neboť jednak jsou zatíženi předčasnými ambicemi trenérů i klubu a víceméně vychováváni pro předčasnou sportovní kulminaci, a  jednak jsou podřízeni přísnému režimu s minimem možností rozvíjet svoji osobnost. Problémem jsou i široké kádry hráčů, malé vytížení hráčů při zápasech i v zásadě absence individuálních prvků tréninku. Z tohoto důvodu je lepší nechat dítě rozvíjet v naší fotbalové škole do věku 13 - 15 let a následně formou řízeného přestupu vstoupit do velkého fotbalového klubu. V tomto věku bude Váš syn již fotbalově připravený a ve velkém klubu "neokoukaný". Tuto cestu jsme volili i u našich dvou odchovanců a reprezentantů U21 Michala Hubínka, který odešel do FC Bohemians Praha ve 14 letech a Patrika Schicka, který odešel do AC Sparta Praha ve 13 letech. Oba se následně prosadili až do A-mužstva. V současné době působí oba jako profesionální fotbalisté - Michal Hubínek v klubu první polské ligy Bruk Bet Termalica a Patrik Schich v klubu německé bundesligy Bayer Leverkusen. 

Rezervujte online

Dejte nám vědět, o který kurz máte zájem a my se Vám ozveme s volnými termíny.

Foto z Vestce r. 2001 - číslo 9 - Michal Hubínek, s balonem Patrik Schick
Foto z Vestce r. 2001 - číslo 9 - Michal Hubínek, s balonem Patrik Schick
MIchal Hubínek - asistent trenéra FŠ Optimum Sport
MIchal Hubínek - asistent trenéra FŠ Optimum Sport
EURO 2017 - příprava před zápasem
EURO 2017 - příprava před zápasem
Patrik Schick - odchovanec FŠ Optimum Sport
Patrik Schick - odchovanec FŠ Optimum Sport
Michal Hubínek - odchovanec FŠ Optimum Sport
Michal Hubínek - odchovanec FŠ Optimum Sport
Michal Hubínek - kapitán reprezentace do 21 let
Michal Hubínek - kapitán reprezentace do 21 let
EURO 2017 - vítězství na Itálií
EURO 2017 - vítězství na Itálií